פולי קפה: בחירה, קנייה, אחסון ושמירה על טריות

החלטתם להשתדרג ממכונת הקפסולות ולעבור למכונת קפה ידנית או אוטומטית? החלטה מעולה! רגע לפני עליכם לדעת, שהסוד לקפה איכותי מתחיל בבחירה נכונה של פולי קפה. רבים אינם יודעים זאת אך טיבם של פולי הקפה תלוי בהמון גורמים, החל בבית הגידול ובזן העץ, דרך שיטת העיבוד ואופן האחסון ועד שיטת הקלייה ודרגת הטחינה המתאימה

כדי ליהנות מכוס קפה שתקלע בדיוק לטעם שלכם, עליכם, קודם כל, להכיר את הגורמים השונים שיכולים להשפיע על הטעם של פולי הקפה. 

פולי קפה בכוס
קרדיט צילום: CANVA

פולי קפה – איך בוחרים?

בחירת קפה היא קצת כמו בחירת יין – בסופו של דבר היא מבוססת על העדפות וטעם אישי. עם זאת ישנם מספר גורמים שמשפיעים על טעם הקפה שכדאי לכם לשים לב אליהם כאשר אתם בוחרים פולי קפה, למשל:

ההעדפה שלכם – כיום בשוק קיימים שני זני קפה נפוצים והם ערביקה ורובוסטה. למרות שערביקה זהו זן שנחשב לאיכותי יותר, עדיין הטעם שלו תלוי המון בתהליך הגידול, ובטיפול שהא זוכה לו לאורך כל הדרך. לכן מעבר לסוג הפולים, עליכם גם לבחור את המותג שנותן לכם את המענה הטוב ביותר. 

בית הקלייהבית הקלייה שבו קונים גם יגדיל את הסיכויים שלכם ליהנות מכוס קפה איכותית וטובה באופן עקבי. כלומר כדאי לקנות פולי קפה ממקום מוכר ובעל מוניטין שמציע מותגי קפה שונים לצד קפה טרי מקומי.

טריות הפולים – טריות הפולים מושפעת מפרק הזמן שעובר מסיום הקלייה ועד להכנת הקפה בפועל. ככל שפולי הקפה קרובים יותר למועד הקלייה, כך טעמם ואיכותם נשמרים. בדקו מתי הפולים נקלו וודאו שהם נשמרים בחנות בתנאים נאותים. טריות הקפה מושפעת גם מאופן הטחינה שלו. מומלץ ביותר להשתמש במטחנה ביתית ולטחון את הפולים ממש לפני הכנת הקפה, למניעת התחמצנות של הקפה.

רמת הקפאין
– זנים מסוימים של קפה ועומק הקלייה שלהם משפיעים על רמת הקפאין, וזה שיקול שיש להביא בחשבון כאשר יש צורך להגביל את כמות הקפאין מסיבות שונות.

הסוגים השונים של פולי קפה

פולי הקפה מגיעים אלינו מצמח שהתגלה באתיופיה, והם נמצאים בחלקו הפנימי של הצמח. זני הקפה ואזור הגידול שלהם משפיעים על הטעם והארומה. לכל שלב בשרשרת האספקה – מהקטיף ועד לטחינה – יש השפעה על טעם הקפה שאנחנו שותים.

כפי שאמרנו, ישנם שני זני קפה נפוצים והם ערביקה ורובוסטה. סוגי קפה שמיוצרים מזן הערביקה יהיו יותר מתקתקים, ולכן הקפה שמכינים באמצעותם נחשב לטעים יותר. זן זה מכיל פחות קפאין, טעמו פחות מריר וכתוצאה מכך הוא גם יותר מבוקש וערכו בהתאם. מחירו גבוה יותר גם מכיוון שהוא נקטף בצורה ידנית. הסיבה לכך היא שפירותיו מבשילים ונרקבים מהר יותר ולכן נושרים מהעץ. 

לעומת הערביקה, פולי רובוסטה – לבעלי הטעם המעודן – מכילים כמות גדולה יותר של קפאין, כמעט פי שניים. טעמם מעט חזק ומריר. פירותיו של זן זה עמידים יותר, מה שמקל על הקטיף ומוריד את המחיר. 

בהרבה מאוד מקרים ניתן למצוא תערובות של קפה חד זני, כלומר על האריזה יופיע לדוגמה הכיתוב 100% ערביקה. עם זאת במקרים רבים בית הקלייה מרכיב תערובת של זני קפה שונים, וכך יוצר עבור קהל לקוחותיו תמהיל טעמים עשיר ומעניין יותר. 

מותגי קפה מיובאים מול קפה בקלייה מקומית – מה עדיף?

כדי להכין קפה איכותי ומשובח ניתן למצוא מגוון רחב של תערובות מטעם מותגי קפה מכל העולם כמו Hausbrandt ,Danesi ,Mauro ,Lavazza ,Bristo ועוד, בחנויות ובבתי קלייה המציעים סוגי קפה ותערובות מאוד עשירות. 

לאלו מכם שמעוניינים בפולי קפה איכותיים המותגים הבינלאומיים יספקו מענה משובח, אך כדאי גם לקחת בחשבון אפשרות נוספת שעומדת לרשותכם והיא לגשת לבית קלייה מקומי. בית קלייה מקומי מציע המון יתרונות לקהל חובבי הקפה כמו טריות מקסימלית, מחירים נוחים יותר ומגוון תערובות בסגנונות וטעמים שונים. 

מהיכן הקפה מגיע אלינו ומהי סביבת הגידול שלו?

פולי הקפה מיובאים ממקומות שונים בעולם. בין אזורי הגידול העיקריים: אתיופיה, ברזיל, ג'מייקה, קולומביה, בוליביה ועוד. 

מלבד תהליכי העיבוד השונים, אשר גם משפיעים על התוצר הסופי, לכל אזור גידול יש מאפיינים ספציפיים שמשפיעים על טעם הקפה, למשל גובה המטע, סוג האדמה, כמות הגשמים, מידת החשיפה לשמש, גיל העצים, עוצמת הרוחות ועוד. דבר נוסף שמשפיע על טעמו של  הקפה הוא זן העץ כמובן. ישנם זנים רבים של עצים ולכל זן יש הטעמים האופייניים רק לו. 

קראו עוד: מאיפה בא הקפה

שיטת העיבוד ומקצועיות תהליך הייבוא

שיטת העיבוד של הקפה משפיעה המון על טעמו ואופיו של הקפה. ולכן מלבד שימת דגש על סוג הזנים, יש לשים לב גם לשיטת העיבוד, בעיקר משום שבעולם הקפה ישנם חקלאים שמקפידים יותר על התהליך, בעוד שאחרים פחות. יש שלושה תהליכי עיבוד פופולריים והם: קפה בעיבוד שטוף, קפה בעיבוד יבש/טבעי וקפה בעיבוד דבש. כאשר הקפה מעובד כראוי תהיה לכך השפעה אדירה על הארומה והטעם.

מלבד העיבוד, גם תהליך היבוא חשוב. ואפילו יש לו השפעה בלתי נפרדת על איכות הקפה. על יבואני הקפה לוודא שפולי הקפה יהיו מאוחסנים ומטופלים כנדרש מרגע הקטיף ואילך, שהם אינם נגועים במחלות ושהם עומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר שישנם.

על דרגות ושיטות קלייה

גם לדרגת הקלייה של הקפה ישנה השפעה מאוד גדולה על טעמו של הקפה. בצורתם הטבעית, פולי הקפה יהיו ירוקים, כאשר בתהליך הקלייה הפולים מחוממים, פולטים גזים ושמנים שאחראים על הארומה המיוחדת ועל הטעם, ומשחימים. ישנן כמה דרגות קלייה (בהירה, בינונית וכהה) וככל שדרגת הקלייה גבוהה יותר כך הצבע של הפולים יהיה כהה יותר. כמו כן ככל שנמשיך לחמם את הפולים, כך טעמם ישתנה בהתאם. יש סוגים שונים של שיטות קלייה שמשרתות את התהליך, ביניהן: קלייה מסורתית, קליית קפה בבית, קלייה על ידי מכונות תעשייתיות, מערכות בקרה אלקטרוניות ועוד. 

רוצים לקבל עדכונים על כל מה שחדש בעולם הקפה?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו

כיצד מאחסנים את פולי הקפה הקלויים?

במצבם הטבעי פולי הקפה ירוקים. וכאשר הם מאוחסנים בתנאים נאותים, אפשר לשמור אותם בשקים לאורך זמן. עם זאת לאחר הקלייה המצב משתנה, ומרגע הקלייה פולי הקפה הופכים לרגישים הרבה יותר ללחות, כך שעלולים לספוח אליהם טעמים שונים. מכיוון שטעמו של הקפה יהיה עשיר ואיכותי יותר כאשר הכנת הקפה נעשית במועד כמה שיותר קרוב ליום קלייתו, וכדי למנוע את טעמי הלוואי הלא רצויים, יש לאחסן את הפולים באופן שישמור על טריותם עד כמה שאפשר. קיימות שתי "אסכולות" עיקריות בכל הקשור לאחסון הפולים:

אחסון פולי קפה במכלים אטומים / מכלי ואקום

ניתן לשמור את הפולים במכלי זכוכית הרמטיים, או במכלי וואקום ייעודיים. חשוב להקפיד לשמור מכלים אלה במקום מוצל, קריר ויבש.

אחסון פולי קפה בהקפאה

ניתן לשמור פולי קפה בהקפאה. אך יש להקפיד לעשות זאת תוך הקפדה על מספר כללים:

  • יש להקפיא קפה רק כשהוא נמצא באריזה אטומה.
  • מומלץ לעטוף את האריזה בעוד שכבה של ניילון – כדי למנוע ספיחת ריחות וטעמים מהמקפיא.
  • בהוצאת הקפה מההקפאה יש להמתין עד שטמפרטורת הפולים תהיה זהה לטמפרטורת החדר – עדיף 12 שעות, ורק אז לפתוח את האריזה.
  • לאחר פתיחת האריזה אין להקפיא את הפולים בשנית.

בכל מקרה, מומלץ לרכוש כמות פולים שמתאימה לקצב הצריכה שלכם, תוך התחשבות בכך שכל יום מרגע הקלייה איכות הקפה יורדת, גם אם הוא מאוחסן כמו שצריך.

תהליך טחינת קפה

לפולי הקפה יש אויב גדול והוא חמצן. מהרגע שהם באים במגע עמו, הם מתחילים לאבד מטעמם. לכן הם ארוזים במארזי וואקום ומאותה סיבה גם מומלץ לקנות פולי קפה שלמים ולטחון אותם בסמוך למועד הכנת הקפה בפועל, מכיוון ששטח הפנים של קפה טחון עם חמצן הוא גדול בהרבה משטח פנים של פולי קפה שלמים. 

מעבר לכך, כדי שתוכלו ליהנות מהטעם האופטימלי והטוב ביותר, לטחינת הקפה יש חשיבות גדולה. לא כל סוג טחינה יתאים לכל סוג קפה. לכן עליכם להתאים את דרגת הטחינה לאופן הכנת הקפה ולסוג פולי הקפה שאתם טוחנים. 

בבתי קלייה שונים ניתן לטחון את הקפה, וכדאי מאוד להתייעץ עם המוכר על דרגת הטחינה המדויקת לכל סוג קפה שאתם אוהבים. עם זאת, אם יש לכם אפשרות לטחון את הקפה בבית במטחנה ביתית, ידנית או חשמלית, מה טוב.

תמונה שאפשר להריח. קרדיט צילום: CANVA

הרגע לו חיכינו – הכנת הקפה

אם חשבתם שהגעתם לחלק הקל, תתפלאו לגלות שגם אופן חליטת הקפה זהו עולם בפני עצמו ומלבד אספרסו, השיטה המוכרת ביותר לחליטת קפה, יש המון שיטות נוספות, כמו למשל: חליטת קפה באמצעות בישול בפינג'אן או מקינטה, קפה פילטר, פלנג'ר (Press French), ארופרס (Aeropress), חליטה קרה (Cold Brew) ועוד.

לכן בעת בחירת סוג הקפה עליכם גם לקחת בחשבון את שיטת ההכנה, כלומר את הדרך שבה אתם אוהבים לשתות את הקפה שלכם, ולהתאים לה את דרגת הטחינה, כמו גם את פולי הקפה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מדריכים

הקפה לא רק ממריץ את האנרגיה שלנו, אלא גם ממריץ את מערכת העיכול. אם רציתם לדעת מדוע שתיית קפה גורמת לכם לרצות לגשת לשירותים, המאמר הזה בשבילכם
לפי סקר שערך מכון המחקר קנטר TNS, כמעט 80% מהישראלים שותים לפחות כוס קפה אחת ביום, ו-93.3% מהישראלים מעדיפים לשתות...
כשאנחנו שותים קפה דלוח עם טעם פגום, אנחנו ממהרים להאשים את פולי הקפה או לתלות את האחריות לכך על תהליך...