תערוכה "קפה מזרח ומערב". מה הקשר בין קפה לאסלאם?

מה הקשר בין קפה לאסלאם? זה רק חלק מהנושאים שתיחשפו אליהם בתערוכה "קפה מזרח ומערב". תוכלו גם לגלות כלים בדואיים ישנים, פרסומות מראשית המדינה, את מכונת האספרסו הראשונה וגם למה נאסר על נשים לשבת בבתי קפה

"התעורר והרח את הקפה" היה הסלוגן הבלתי נשכח של חברת "נסקפה". הוא הפך לביטוי קבוע בזכות כותבת הטורים אן לנדרס. הביטוי שהפך לניב מוכר באנגלית משקף בהחלט את החוויות מתערוכת הקפה במוזיאון לאמנות האסלאם "קפה – מזרח ומערב".

ב-15 ביולי השנה נפתחה התערוכה המוקדשת לאחד המשקאות הפופולריים שמקורו בחבש. אותו משקה שכבש את העולם הערבי ובסוף את העולם כולו. התערוכה היא פרי עבודתה של האוצרת יהל שפר.

קפה וישראליינה – מזרח ומערב

בתערוכה "קפה מזרח ומערב" תוכלו ללמוד על הקפה בכל הקשריו השונים: כלכלה, תרבות, דת ועוד. דגש מיוחד בתערוכה הוא על הקפה בסביבה הישראלית.

כפי שעולה משם התערוכה, ישראל היא מפגש תרבויות של מזרח ומערב: העולם הערבי והמוסלמי שהביא אלינו את קפה הבוץ או את הטורקי המבושל בפינג'אן. ולעומתו הקפה המערבי, שנציגיו הבולטים הם האיטלקים, ממציאי האספרסו והקפוצ'ינו. כך בחלק שמתמקד בקפה בישראל תוכלו למצוא כלי קפה שהכינו הבדואים מעור, מפח, מעץ ועוד. חומרים אלו היו זמינים לבדואים, והיה קל להכין בהם את המשקה האהוב. 

לצד הקפה הבדואי והכלים להכנתו תמצאו בתערוכה גם כלי קפה של מפעלים ישראליים מתחילת המאה העשרים. המפעלים כוללים את נעמן, פקלריק, לפיד ועוד. אלו התמחו בכלים מקרמיקה למזיגת קפה.

חלק מעניין בתערוכה "קפה מזרח ומערב" הוא הפרסומות לקפה ועד כמה הן שונות מהפרסומות היום. כך למשל אפשר למצוא בתערוכה כרזות משנות החמישים, פרסומות לרדיו, סרטוני פרסומות וגם קופסאות קפה ישנות.

בתי קפה ונשים

אם חושבים על ההיסטוריה של בית הקפה המגוון, על הטיפוסים השונים והמגדרים השונים, כדאי לדעת שזה לא תמיד היה כך. באימפריה העות'מאנית למשל הכניסה לבתי הקפה הייתה אסורה לנשים. עם זאת ידוע שנשים יכלו להתגרש מבעליהן אם לא סיפקו את צורכי הקפה שלהן. זה בהחלט נותן משמעות חדשה ל"אל תדבר איתי לפני הקפה של הבוקר". 

כיוון שנשים הודרו ממרחבי הקפה של הגברים, הן העדיפו לשתות קפה בבתי המרחץ. לפי המארגנים, כשהחלו להוסיף לקפה סוכר, המשקה הפך גם למשקה לנשים, שאותו הם שתו בכוסות פורצלן. הקפה הפך גם למשקה של האליטה הנשית ובתי הקפה נפתחו לנשים, הותאמו להן כיסאות לשמלות שלבשו באותה תקופה, נוספו מראות לבתי הקפה, ובתי הקפה הפכו למקום בילוי לכולם. תוכלו לראות בתערוכה מוצגים מתקופות אלו.

איך מכינים קפה

עוד נושא מעניין בתערוכה הוא דרך הכנת הקפה. אומנם היום כל משרד רוצה מכונת אספרסו איכותית כדי למשוך עובדים, אבל פעם היה הרבה יותר טקס ותרבות סביב הכנת הקפה. בחלק זה של התערוכה תמצאו כלים מכל התקופות להכנת קפה, כולל כלי קלייה ומזיגה, מטחנות ומכונות קלייה מהמאה ה-18. וגולת הכותרת: מכונת האספרסו הראשונה מ-1884. 

מכונת האספרסו הראשונה?
צילום: אלעד שריג

מה הקשר לאסלאם?

התערוכה קרויה "קפה מזרח ומערב" ומתארחת במוזיאון לתולדות האסלאם. מה בעצם הקשר בין הקפה שמקורו בחבש למדינות האסלאם? התשובה טמונה באימפריה העות'מאנית, שהפכה למפיצה העיקרית של הקפה. באותה תקופה טורקיה הייתה האימפריה המצליחה של המזרח התיכון, וכל מוצר שהגיע מטורקיה זכה להילה של יוקרה, ומכאן גם השם "קפה טורקי". לפי המארגנים, אותו קפה טורקי החל במאה ה-17 כמשקה יוקרתי של האצולה ואט אט זלג אל ההמונים. מטורקיה הגיע הקפה לאירופה, שם נפתחו בתי הקפה הראשונים. בחלק זה של התערוכה, המוקדש לאימפריה העות'מאנית, תמצאו מאות כלי קפה עות'מאניים מהמאה ה-17 עד המאה ה-19. אלו כלים מפוארים, מעוטרים וסגנוניים ממגוון חומרים נדירים, דוגמת כסף, אבנים יקרות, זכוכית, פורצלן, אמייל ועוד. כל אלו, לפי המארגנים, משקפים את הטקס שאפיין דווקא את האצולה האירופית באותם ימים. מי היה מאמין שהאצולה האירופית תגיע לסטארבקס ולארומה?

רוצים לקבל עדכונים על כל מה שחדש בעולם הקפה?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו

פינת קפה למעצבים

התערוכה "קפה – מזרח ומערב" לא מציגה רק את ההיסטוריה אלא גם את העיצובים העכשוויים. בחלק זה של התערוכה תמצאו את כל העיצובים של המעצבים המודרניים המנסים לשלב בין עיצוב ייחודי וחדשני לשימוש נוח, פונקציונלי וחברתי.

 

כלי קפה מעוצבים
צילום: אלעד שריג

מה חשבנו

צוות המון קפה, שנשלח לשמחתו לתערוכה, מצא אותה מעניינת מאוד. הרשמים שלנו הם שהתערוכה מתאימה כבילוי לכל המשפחה. גם הילדים נהנו וסברו שההדרכה הייתה מובנת ונגישה להם. נוסף על כך, קל מאוד להתמצא בתערוכה, שאינה גדולה מדי, אינה קטנה מדי ובנויה היטב. ניכר שהושקעה באוצרות, של יהל שפר, המון מחשבה. התערוכה יצרה עניין ומחשבה גם כשיצאנו מהמוזיאון. אם אתם מחפשים תצוגה מרשימה של פריטי קפה – ממכונות קפה קלאסיות ועד אבטיפוסים ומכונות ניסיוניות מתקופות ומקומות שונים בעולם וכמובן, אם אתם רוצים להעשיר את הידע שלכם על עולם הקפה, זו התערוכה בשבילכם.

"קפה – מזרח ומערב", אוצרת: יהל שפר, המוזיאון לאמנות האסלאם, הפלמ"ח 2 ירושלים, תאריך נעילה: 30 במאי 2022

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

סקירות

בכל הקשור לגל השלישי של הקפה, אוסטרליה מוכרת כאחת מהמובילות בעולם. ראיון עם דניאל מושיץ מ"מושיץ קפה", שמבקש להביא לישראל את הסטנדרטים של תרבות הקפה האוסטרלית
עם מכונת האספרסו Gaggia Classic תוכלו להכין משקאות קפה איכותיים בבית שלכם ממש כמו בריסטה מקצועי. המכונה מגיעה עם מגוון פילטרים ומאפשרת לכם לבחור בהתאמה אישית את נפח הקפה
Lelit Anna הוא אחד הדגמים הפופולריים והנמכרים ביותר של לליט, היצרן האיטלקי המוכר. המכונה מגיעה עם סלסילת פודים, ידית חליטה 57 מ”מ, וכן סלסילה למנה יחידה ולמנה כפולה. אם אתם רק מתחילים את המסע שלכם בעולם הכנת הקפה, דגם Anna PL41EM של Lelit הוא הדגם בשבילכם.