דרגת קלייה כהה

קלייה כהה היא קלייה של קפה בטמפרטורה גבוהה, היוצרת קפה מריר וחזק עם חומציות נמוכה. לכן היא מתאימה במיוחד לאספרסו. לקלייה הכהה כמה שמות בהתאם לדרגת הקלייה: פול סיטי פלוס, קליית וינה, פול פרנצ' ועוד

דרגת קלייה כהה היא דרגת קלייה של קפה בטווח 230-220 צלזיוס, ולפעמים יותר, מה שמכונה darker than dark. דרגה זו מתקבלת בשלב הפיצוח השני של פולי הקפה. אז צבע הפולים כמובן כהה יותר מאשר בקלייה הבינונית והבהירה. קלייה זו היא מהקליות הנפוצות לקפה.

מאפייני הפולים בקלייה הכהה

צבעם של הפולים כאמור כהה יותר ואף קרוב יותר לשחור. בנוסף בדרגת הקלייה הכהה הפולים שומניים. כמו כן בקפה שהוכן מפולים בדרגת קלייה זו הקפה הוא בעל גוף כבד יותר.

טעמי הקפה בדרגת קלייה כהה

בדרגת הקלייה הכהה טעם הקפה חזק מאוד, החומציות נמוכה וטעמי הקלייה משתלטים על הטעמים המקוריים והפירותיים של הקפה. גם הטעם של הקפה מעושן יותר.

אפשר לומר שאלו טעמי הקלייה הכהה:

  • טעמים עשירים ומלאים
  • טעם שוקולדי
  • חומציות נמוכה
  • טעם אגוזים
  • מרירות גבוהה

באיזה שלב נעשית הקלייה הכהה

כפי שאמרנו, הקלייה הכהה מתקבלת בדרגת 230-220 צלזיוס או בסוף שלב הפיצוח השני – בקליית הקפה נשמע שני פיצוחים הנשמעים כמו קלייה של פופקורן. מ-250 צלזיוס הטעם יהיה יותר ויותר פחמי.

רוצים לקבל עדכונים על כל מה שחדש בעולם הקפה?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו

יתרונות וחסרונות הקלייה הכהה

יש קולים רבים שכאשר הם מכינים קפה לכמויות גדולות, הם מכינים בזמן קצר את הקפה בטמפרטורה גבוהה וכך חוסכים זמן. למרות שאפשר להכין כך את הקפה במהירות, טעם הקפה נפגם.

גם למי שמעדיף פחות קפאין דרגת הקלייה הכהה מתאימה. למרות שהקפאין בקלייה כהה פחות מאשר בדרגות הנמוכות יותר, עדיין יש בו די קפאין וויטמינים, שלהם יתרונות בריאותיים, כמו הפחתת הסיכון לסרטן, למחלות כבד, לדמנציה ועוד. כמו כן מחקר שפורסם ב-2010 מצא כי קפה בדרגת קלייה כהה מכיל רכיבים המונעים מחומצה הידרוכלורית להתפתח בקיבה. יתר על כן, במחקר שנעשה ב-2011 התגלה שלשתיית קפה בקלייה כהה יש יותר השפעה על ירידה במשקל לעומת דרגות הקלייה האחרות.

מתי ואיך שותים קפה בקלייה כהה

קפה בקלייה כהה נחשב מתאים במיוחד לאספרסו ולמשקאות המבוססים עליו, דוגמת מקיאטו וקפוצ'ינו

קפה בדרגת קלייה כהה
קפה בדרגת קלייה כהה

סגנונות ודרגות של קלייה כהה

 יש כמה וכמה דרגות וסגנונות של הקלייה הכהה, לרוב בהתאם לשלב דרגת הקלייה:

פול סיטי פלוס

פול סיטי פלוס הוא השלב הראשון לאחר הקלייה הבינונית. הוא מתקבל בתחילת שלב הפיצוח השני. הפיצוח הזה נשמע יותר חלק ויותר עמום מאשר בפיצוח הראשון. לשלב זה מגיעים בטמפרטורה 221 צלזיוס, ורבים מהקולים רואים בשלב זה את סיום הקלייה. כיוון שבשלב זה עדיין אפשר ליהנות מהטעמים המקוריים של פולי הקפה לצד טעם הקלייה, הרבה מומחים ממליצים על קלייה זו כדי ליהנות משני העולמות.

דרגות קלייה כהות מאוד darker than dark

קליית וינה

קליית וינה, הנקראת גם continental roast, היא קלייה ב-240 מעלות. מבחינת שלב הקלייה היא נעשית כאשר קולות הפיצוח השני נשמעים תדירים יותר.

זו הקלייה המתאימה יותר להכנת אספרסו, והיא נפוצה בדרום איטליה, ולכן נקראת גם קלייה איטלקית ולעיתים קרובות גם נפוליטנית. טעם הקפה מקלייה זו הוא בעיקר מריר ואגוזי.

קליית פול פרנצ'

קליית פול פרנצ' או קלייה צרפתית מלאה היא קלייה בטמפרטורה גבוהה של 250 מעלות. בשלב זה תדירות קולות הפיצוח השני עולה ומהירה הרבה יותר. הפולים הופכים בשיטה זו לקטנים יותר, הצורה שלהם משתנה וגם השומנים נשרפים. גם הסוכרים שבקפה כבר הפכו ברובם לקרמל. הטעם של קפה כזה הוא חזק מאוד ומריר. זה השלב האחרון של הקלייה. לאחר שלב זה הקפה כאמור הופך פחמי יותר ויותר וחסר ערך תזונתי.

לקליות הכהות מאוד כמה שמות נוספים: קליית אספרסו, קלייה ספרדית וקליית ניו אורלינס. המשותף לכולם הוא שהפולים בשלב זה כבר בצבע שחור ומאוד שומניים. מומחי הקפה לא ממליצים על קלייה ברמות הללו, כיוון שלא נשאר הרבה מהטעמים המקוריים של הקפה והטעמים הדומיננטיים הם פחמיים.

לסיכום, אם אתם חובבי אספרסו מסורתיים שרוצים להימנע מחומציות, אוהבים קפה חזק ומריר, הקפה בקלייה הכהה הוא הבחירה בשבילכם. תוכלו  לקבל המלצות לתערובות לקלייה בבית הקלייה האהוב עליכם או לחפש ברשימת בתי הקלייה שלנו.

ְְ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מדריכים

הקפה לא רק ממריץ את האנרגיה שלנו, אלא גם ממריץ את מערכת העיכול. אם רציתם לדעת מדוע שתיית קפה גורמת לכם לרצות לגשת לשירותים, המאמר הזה בשבילכם
לפי סקר שערך מכון המחקר קנטר TNS, כמעט 80% מהישראלים שותים לפחות כוס קפה אחת ביום, ו-93.3% מהישראלים מעדיפים לשתות...
כשאנחנו שותים קפה דלוח עם טעם פגום, אנחנו ממהרים להאשים את פולי הקפה או לתלות את האחריות לכך על תהליך...